Експедиція

Мальовнича скриня

Роздивляючись одну із старовинних хат давнього села Городище, нашу увагу привернули наступні архітектурні об'єкти: сволок, саман, черепиця та стара, вже побита часом, древесина.
Учасники товариства "Korbut Travel" вирішили зайти до хати та помітили в невеличкій кімнаті мальовничу скриню, яка стояла повністю покрита пилом.

Старовинна скриня

Найбільше за все нас зацікавив розпис на скрині. Одразу ж ми взяли тряпку й протерли скриню від багатослойного пилу. На темнозеленому кольорі виднілись яскраві малюнки та розібрати їх було доволі складно. Спочатку ми вирішили, що це Петриківський розпис, де були зображені квіти, трохи пізніше один із учасників експедиції зазначив, що скоріш за все - це бурячки.
Володар ділянки сказав, що цій хаті вже понад сто років, є навіть документ, який про це свідчить. У цьому будинку проживала його бабуся - Марфа Гордіївна Христенко і скриня належала саме їй.

Марфа Гордіївна Христенко

Публікація відео у мережі зі старовинною скринею зацікавила багатьох. Звідси почалась нова спільна краєзнавча робота.
Завдяки начальнику управління з питань охорони культурної спадщини Дніпровської міської ради Надії Лиштви, допомозі директора Дніпропетровського національного історичного музею ім. Яворницького - Юлії Пісчанської та викладача образотворчого мистецтва "Alpha Generation Kids Club" - Анжели Лагоди, вдалось дізнатись, що на зеленому тлі в Новомосковському районі розписують ужиткові речі. Часто такий розпис видають за Петреківський, але це не він.

Миколаївський розпис

До речі, у Миколаївській області були подібні роботи, які перемогли в обласному конкурсі «Нематериальное культурное наследие Днепропетровщины».

Джерело - nmsk.reporter.ua

Тепер можна з упевненністю сказати, що скриню було виготовлено у Новомосковському повіті наприкінці XIX ст. Також необхідно звернути увагу на древесину та фарби, які є також дуже якісними, адже вони добре збереглись до наших з вами днів.

Якщо у вас також є старовинна скриня, пишіть і надсилайте світлини на пошту: mariankorbut@gmail.com