Старовинні хрести

Семенівка, Нікопольський (Томаківський) район

Краєзнавча експедиція №1
Під час краєзнавчої експедиції, яка відбулась 26.08.2023р., учасниками товариства "Korbut Travel" було виявлено два старовинні хрести, один із яких - кам'яний, а другий кований. Цікаво, що останній практично наполовину увійшов у землю (раніше бачив, що до землі входять лише кам'яні). Можна уявити, наскільки тут м'який ґрунт! Та скільки ж тоді пішло кам'яних важких хрестів під землю? Можна лише здогадуватись ... Взагалі, кладовище це ділиться на дві частини: нову та стару. До того ж щільно поросле високою травою, тому виявляти хрести тут було досить важко.

Кам'яний хрест 26.08.2023р.

Під час краєзнавчої експедиції ми ніяк не могли знайти старовинне кладовище, тому переходили з одного поля на інше та спілкувались з місцевими мешканцями села Семенівка та Петрівка.

Кований хрест 26.08.2023р.

Історія старовинного кладовища

Поява Погожих в селі Семенівка відноситься до кінця першої половини XIX століття. Погожий Семен через кризу кріпосного ладу в країні вирішив задобрити селян. Він розпорядився в Північній частині (тоді ще Слоновського) вирізати на межі з землею громади три десятини під кладовище. Це «старе» кладовище і донині там. Хортуна Денис пішов далі і продав свою землю багатим чоловікам: Бондаренко та іншим. Гроші, виручені за землю вклав в банк. На перекір Погожому Семену, Хортуна подарував Слоновській громаді у власність 200 десятин землі, весь південний бугор. Але Хортуна трохи запізнився: після того як Погожий Семен подарував 3 десятини землі під кладовище, староста села Шаліченко, зібрав селян і пішли вони до пана Погожого: «З волі Всевишнього просимо вас, пане, проявити милість господнього і благословити нас новим найменуванням нашого села - Семенівка». Погожий прийняв прохання і незабаром у 1830 роки на офіційних документах вже писалося - Семенівка.

Джерело: www.ukrainica.org.ua
Деякі мешканці казали, що старе кладовище збереглось, деякі говорили, що ні. Все ж таки ми знайшли кам'яний хрест, але не в тому місце, де було позначене старовинне кладовище.

Краєзнавча експедиція №2

Кладовище в селі Семенівка позначене на карті Шуберта

Після публікації про старовинні хрести в селі Семенівка, коментар залишила одна людина - Олена Кулішова, чиє коріння виходить із села Семенівка. Олена наразі перебуває вже довгий час в Італії. Ця людина цінує історію свого коріння. Тому вона зв'язалась з нами і підказала, що є людина в Семенівці, яка бачила десять років тому один кам'яний хрест, який лежав посеред поля.

Поле, де знаходилось старовинне кладовище 10.09.2023р.

Учасники товариства "Korbut Travel" 10.09.2023р. відправились знову у краєзнавчу експедицію в село Семенівка, де зустрілись із місцевою мешканкою, яка разом з ними відправилась в те місце, де бачила колись кам'яний хрест. Це було невеличке поле, а навкруги нього росла лісосмуга. Жінка розповіла, що саме в цьому місці між Семенівкою та Петрівкою і було старовинне кладовище, яке вона ще пам'ятає. Жінка каже, що тут були кам'яні хрести не дуже великого розміру, але один хрест був доволі високим. У радянські часи хтось взяв і прибрав всі пам'ятники, а землю зорали. Скоріш за все кам'яні хрести певний час лежали на краю поля біля лісосмуги, де вони тепер, хто ж зна... Жінка каже, що бачила приблизно десять років тому один кам'яний хрест саме біля лісосмуги, де була польова сторожка. Підхід до цього місця був у високій та колючій траві, але жага побачити старовинну пам'ятку все ж таки переважала!

Вапнякові шматочки знайдені в лісосмузі 10.09.2023р.

Діставшись місця, ми побачили густі чагарники, траву та молоді дерева і розпочали пошуки. Боротьба за просування йшла за кожен метр. Руки кололи гілля та кропива, під ногами бігали миші, але треба було працювати і ми працювали. На жаль, кам'яного хреста знайти тут не вдалось, траплялись лише маленькі вапнякові шматочки. Від чого саме вони були здогадатись непросто, бо поруч колись ще був сад Погожої у якої тут раніше в Семенівці був маєток. Напевно хрест нам не вдалось виявити за двома теоретичним версіями: хрест під своєю вагою міг піти трохи під землю та зарости травою. За другою - його могли виявити та перевезти на друге кладовище, але це малоймовірно.

Забуті місця 10.09.2023р.

На початку статті в історичній довідці зазначено, що старовинне кладовище і досі там, але, як ми впевнились, це не зовсім так. Цікаво дізнатись в якому саме році цей історичний нарис було створено.

В пошуках кам'яних хрестів 10.09.2023р.

Все ж таки є надія: знайти в майбутньому хоча б один кам'яний хрест на околицях села Семенівка. Це пам'ять про людей, які тут жили раніше та ходили до Томаківської церкви.

Напевно потрібно встановити в цьому місці пам'ятний хрест і віддати шану пращурам.

Якщо Вам відомо більше про старовинне кладовище та історію села Семенівка, пишіть на пошту: mariankorbut@gmail.com