Експедиція

Шуліка

Під час однієї з експедицій, яка відбулася 14 лютого 2021 року, учасники товариства "Korbut Travel" в одній із балок міста Марганця побачили в небі гарну птицю. Ми зустрічали птицю неодноразово, близько трьох разів.

Розправиши крила над балкою

Якось, повертаючись з околиць міста, ми помітили птаха у небі, він нас супроводжував аж до самого центру міста: летів над нами від самої балки (приблизно п'ять кілометрів). І це був не перший випадок. Ще приблизно у 2017 році ми зустрічали у балці Крутій (Просяній) хижу птицю, яка також супроводжувала нас не одну годину.

Зустрівши в цьому році в балці птаха, ми були впевнені, що це орел або сокіл, проте сфотографувати перший раз птицю нам не вдавалось через відсутність належної техніки. Ми змогли зробити світлину завдяки фотоапарату з великим зумом одного з учасників товариства "Korbut Travel "Сергія Клачука.

Коментарі під світлиною

Після того, як фото було опубліковано у мережі, місцеві мешканці міста Марганця почали активно коментувати світлину, підказуючи, як називається цей птах. Ми їм за це дуже вдячні! Разом значно краще можна визначити, що за птах мешкає на околицях міста. Після не одного десятку коментарів та пошуків інформації у мережі, ми визначили, що це - шуліка!
Шуліка чорний (Milvus migrans) - хижий птах родини яструбових, занесений до Червоної книги України (2009, статус - вразливий), включений до Переліку видів птахів особливої Європейської уваги (Категорія 3. Статус «Уразливий»), Додатку ІІ Конвенції з міжнародної торгівлі вимираючими видами дикої фауни і флори (CITES), Додатків ІІ Боннської та Бернської конвенцій.

В Україні охороняється у лісових заповідниках та національних парках. Один з двох видів роду, який об'єднує 6 підвидів. Цей вид птахів є гніздовим, перелітним та, частково, зимуючим. В Україні гніздиться близько 2 тисяч осіб. Протягом останніх 30 років чисельність популяції скоротилась у 3-5 разів.

Мешкають птахи біля водних просторів - річок, озер, водосховищ, ставків, де птахи живляться, та біля лісів (навіть невеличких) для влаштування гнізд.

Хижак у небі

Шукаючи корм, шуліка подовгу ширяє над своєю мисливською ділянкою і виглядає поживу зверху; при потребі швидко кидається вниз зі складеними крилами. Зір птахів родини яструбових переважає людський у вісім (!) разів. В їх очах є чотири типи колірних рецепторів. Завдяки їм птиці сприймають не тільки видимий людині діапазон кольорів, а й ультрафіолетову частину спектру.

Живляться комахами, дрібними птахами і ссавцями. Важливе місце у раціоні займає риба, як правило мертва. Часто шуліка чорний нападає на інших хижих птахів (на канюка, балабана, навіть на орлана-білохвоста), намагаючись відняти здобич, яку ті несуть; проте такі напади здебільшого марні. Корм переносить у лапах, іноді у дзьобі. Комах ловить на землі і в повітрі. Також споживає падаль та різні їстівні відходи.

На вітряних хвилях

Шуліки поїдають понад 300 видів комах і багатьох гризунів, тому важко переоцінити їх важливість у боротьбі зі шкідниками сільського й лісового господарств. Також полюючи на слабих, покалічених, хворих тварин, ці птахи сприяють оздоровленню популяції, запобігають поширенню хвороб, які можуть бути небезпечними і для людей.

Такі птахи водились в нашій місцевості з давніх-давен, тому дуже важливо зберегти цей вид. Це приверне увагу туристів до нашого міста, адже приємно спостерігати над тим, як парить у небі хижак, широко розправив свої крила!

Якщо вам більше відомо про цей різновід шуліки, пишіть на пошту: mariankorbut@gmail.com