Цегла

Цегла "И. ПЕСЕЛЬНИКЪ"

В одному зі старовинних будиночків мною було виявлено три старовинні цеглини з таврами. На одне з яких було тавро з довгим написом И. ПЕСЕЛЬНИКЪ". Пізніше я зміг з'ясувати, що цегла вироблялася для виготовлення печей і камінів. Де саме виробляли цю цеглу дізнатися на той момент не вдалося.

Цегла з клеймом "И. ПЪСЕЛЬНИКЪ"

Реклама в журналі "Зодчий" 1914р.

Історична довідка

Цегла вироблена в Могилівській губернії на заводі купця Іцки Шевелевича Песельника з міста Копись Горецького повіту. Свій перший кахельний завод цей господар побудував ще 1860р. Згодом він також випускав вогнетривку та пісну цеглу. Є відомості, що виробництво було припинено у 1914 році, очевидно через першу світову війну. Є кілька варіантів клейм з латинським і російським написанням прізвища, а також згадкою "походження" сировини "KAOLIN FEUERFEST" (дослівно "каолін, що не згорає").

Реклама якій більше ста років


Кахель з таким же клеймом виявлено в м. Дніпро

Дніпровські археологи знайшли частину кахлю із заводу, який розташовувався в селищі Копись у Білорусі. Ним володів єврей Іцик Песельник, який також мав торговий будинок у Катеринославі, де й знайшли стародавні уламки виробу. Будівля знаходиться в Дніпрі за адресою Бельгійська, 7.

Додаткова інформація

Ицки Шевелович Песельник - купец, основал в 1872 году в Копыси кафельный завод, на котором так же изготавливались и терракотовые украшения для печей и каминов, статуэтки. Продукция завода И.Ш. Песельника в 1896 г. за высокое качество была отмечена бронзовой медалью Всероссийской выставки в Могилеве Изразцовое производство возникло в Копыси ещё в середине XV века. Копысь славилась изготовлением изразцов и уникальной керамики из красной глины - так называемой «Копысской какфли». Копысскими изразцами украшали печи в царских палатах московского Кремля, использовали в строительстве Покровского собора в Измайлово".

Источник: www.instagram.com/marina_balaclava

Якщо Вам більше відомо про цеглу з клеймом "LONDON", пишіть на пошту: mariankorbut@gmail.com