Старовинні хрести

Село Топила, Нікопольський (Томаківський) район

Кладовище №1
Під час мого перебування в селі Семенівка, Нікопольського (Томаківського) району, яке розташоване по сусідству з селом Топила, де було виявлено 20.08.2023р. учасниками товариства "Korbut Travel" цей хрест, я познайомився із місцевим мешканцем, якого звали Валерій. Чоловік розповів про те, що в селі Топила він колись був на похороні знайомого, то йому повідали історію, що на цьому кладовищі знаходиться один старовинний хрест, під яким покоїться козак.

Ймовірно мова йде саме про цей хрест

Хрест дуже масивний, скоріш за все випиляний з місцевого вапняка. До речі, на хресті зберігся досить добре напис, але ж все одно, його можуть розібрати краще фахівці з цієї галузі.

Переказ


Історія ця сталась приблизно в XIV ст. З сусіднього селища річкою Топила плив на човні козацький полковник. Річка була досить швидка з кам'яними виступами. Нелегко було подолати тоді цю річку, але козак зміг пройти на човні чималий проміжок ріки. Підпливаючи до теперішнього селища, його човен вдариввся об велетенський вихід гранітного каменю, на жаль, човен пішов під воду, а козак не зміг вибратись живим. І ось місцеві мешканці поховалий його неподалік від місця трагедії та встановили кам'яний хрест.

На цьому ж кладовищі було виявлено ще один кам'яний хрест

Кладовище №2
Ще одне старовинне кладовище в селі Топила знаходиться на краю села.

1889р. поховання 01.10.2023р.

Багато шматочків з надломлених хрестів знаходились в чагарниках 01.10.2023р.

Очищення знахідки 01.10.2023р.

Окрім виявлення старовинних пам'яток, учасники нашого товариства провели невеличкий благоустрій. Навколо деяких хрестів вирізали кущі бузку та прибрали бур'ян.
Кладовище №3
В селі Топила знаходиться ще одне кладовище на одній із вулиць з іншого боку села. На ньому в основному велика частина сучасних поховань. Вдалось виявити лише один надломок старовинного хреста, але все ж цікаво, значить це кладовище теж старовинне.

Шматочок кам'яного хреста 02.09.2023р.


Якщо Вам відомо більше інформації про старовинні хрести та історію села Топила, пишіть на пошту: mariankorbut@gmail.com