Краєзнавча експедиція №1
Під час краєзначої експедиції учасники "Korbut Travel" виявили в селі Кисличувата, Нікопольського району три старовинні хрести.
Один з них є досить унікальним для нашого краю. Добре, що він зберігся та на ньому навіть можно розібрати дату поховання людини "185_", останню цифру на жаль розібрати нелегко. Можливо у вас це вийде.
Відомо, що село Кисличувата засноване у 1740р., до 1920р. вважалось частиною Томаківки, про що свідчить і карта 1853р. Також учасниками нашого товариства проведене невеличке прибирання території навколо старовинних хрестів. Ми обрізали кущі та видалили бур'ян.
Один з них є досить унікальним для нашого краю. Добре, що він зберігся та на ньому навіть можно розібрати дату поховання людини "185_", останню цифру на жаль розібрати нелегко. Можливо у вас це вийде.
Відомо, що село Кисличувата засноване у 1740р., до 1920р. вважалось частиною Томаківки, про що свідчить і карта 1853р. Також учасниками нашого товариства проведене невеличке прибирання території навколо старовинних хрестів. Ми обрізали кущі та видалили бур'ян.
![](https://static.tildacdn.com/tild3339-6332-4265-a661-323139613535/DSC_0140.jpg)
Мар'ян Корбут біля вікового хреста 24.09.2023р.
![](https://static.tildacdn.com/tild6237-3435-4536-b338-353936363631/DSC_0122.jpg)
24.09.2023р.
Додаткова інформація від Миколи Голоти
За словами Миколи Голота: "На території села 17 кладовищ. На більшості кладовищ є камяні хрести. Але прочитати щось там неможливо. Тільки на одному написано: "Тут покоїться раб Божий Каленик 1905 рік". Кладовище знаходиться по вул. Кисличуватська навпроти будинку жителя Євчука П. І. Кладовища утворювались поступово.
![](https://static.tildacdn.com/tild3439-6433-4438-a234-356261333163/399645852_3565523660.jpg)
Урочище Комишувата це вул. Чкалова було одно з перших заселена жителями з урочища Пушкарівка. Це в основному рідні та близькі між собою жителі. Перші поселенці були Чипці, Сарани, Булани, Шапували, Євфіменки. Панченки, Голоти і т. д. Отож кожен заселений куток мав свое кладовище. Так би мовити сімейне. Кладовища були створені при заселенні села, а це десь з 1820 років. Народжуваність в ті далекі роки була майже в два рази більша ніж смертність. Десять дітей це було майже в кожній сімї. А у Баршака Гната Федоровича було сімнадцять дітей. Його потомки і сьогодні проживають в селі".
Краєзнавча експедиція №2
Кам'яні хрести були виявлені літом 2023р., одним із учасників нашого товариства - Станіславом Бучинським. Станіслав виявив один цілий хрест, який увійшов під своєю вагою в землю і один сильно надломлений.
![](https://static.tildacdn.com/tild6433-6261-4731-a663-353535343564/400998360_6984746431.jpg)
2023р.
На старих картах кладовищ виявлено не було. Можливо це через те, що кладовища були невеликими та їх в селі розташовано досить багато. Але те, що в селі сімнадцять кладовищ це неабиякий краєзнавчій феномен.
Якщо Вам відомо більше інформації про старовинні хрести та історію села Кисличувата (Томаківка), пишіть на пошту: mariankorbut@gmail.com