Старовинні хрести

Село Кисличувата Нікопольського (Томаківського) району

Краєзнавча експедиція №1
Під час краєзначої експедиції учасники "Korbut Travel" виявили в селі Кисличувата, Нікопольського району три старовинні хрести.
Один з них є досить унікальним для нашого краю. Добре, що він зберігся та на ньому навіть можно розібрати дату поховання людини "185_", останню цифру на жаль розібрати нелегко. Можливо у вас це вийде.
Відомо, що село Кисличувата засноване у 1740р., до 1920р. вважалось частиною Томаківки, про що свідчить і карта 1853р. Також учасниками нашого товариства проведене невеличке прибирання території навколо старовинних хрестів. Ми обрізали кущі та видалили бур'ян.

Мар'ян Корбут біля вікового хреста 24.09.2023р.

24.09.2023р.

Додаткова інформація від Миколи Голоти
За словами Миколи Голота: "На території села 17 кладовищ. На більшості кладовищ є камяні хрести. Але прочитати щось там неможливо. Тільки на одному написано: "Тут покоїться раб Божий Каленик 1905 рік". Кладовище знаходиться по вул. Кисличуватська навпроти будинку жителя Євчука П. І. Кладовища утворювались поступово.
Урочище Комишувата це вул. Чкалова було одно з перших заселена жителями з урочища Пушкарівка. Це в основному рідні та близькі між собою жителі. Перші поселенці були Чипці, Сарани, Булани, Шапували, Євфіменки. Панченки, Голоти і т. д. Отож кожен заселений куток мав свое кладовище. Так би мовити сімейне. Кладовища були створені при заселенні села, а це десь з 1820 років. Народжуваність в ті далекі роки була майже в два рази більша ніж смертність. Десять дітей це було майже в кожній сімї. А у Баршака Гната Федоровича було сімнадцять дітей. Його потомки і сьогодні проживають в селі".
Краєзнавча експедиція №2
Кам'яні хрести були виявлені літом 2023р., одним із учасників нашого товариства - Станіславом Бучинським. Станіслав виявив один цілий хрест, який увійшов під своєю вагою в землю і один сильно надломлений.

2023р.

На старих картах кладовищ виявлено не було. Можливо це через те, що кладовища були невеликими та їх в селі розташовано досить багато. Але те, що в селі сімнадцять кладовищ це неабиякий краєзнавчій феномен.

Якщо Вам відомо більше інформації про старовинні хрести та історію села Кисличувата (Томаківка), пишіть на пошту: mariankorbut@gmail.com