Новини

Стародавній розпис, як претендент для відродження одного з українських ремесел

Дуб при лимані. Замовити розписну скриню.

Надихнувшись старовинною скринею

Під час однієї з краєзнавчих подорожей учасниками товариства "Korbut Travel", натрапили на старовинну розписну скриню, що належала колись бабусі Олега Прудіуса, який є корінним мешканцем селища Городище Дніпропетровської області, скриня стояла у хаті, якій вже більше ста років у одній з маленьких кімнат. Скринька була темно зеленого кольору із яскравими візирунками.
Цю барвисту старовинну скриню було виявлено у старому селищі Городище. Та дізнатись про її походження нам вдалось разом із начальником управління з питань охорони культурної спадщини Дніпровської міської ради- Надія Лиштва та директором Дніпровського музея - Тетяною Шапаренко вийшло встановити, що цю скриню було виготовлено більше ста років тому у Миколаївці, Новомосковського району.

Команда "Korbut Travel" була вражена знахідкою, це надихнуло до створення декількох маленьких скринь для коштовностей.

Старовинна скриня

Миколаївський розпис

До речі у Миколаївці є сучасні майстри, такі, як Анжела Лагода. У 2021 році Миколаївський розпис переміг у конкурсі нематеріальної культурної спадщини Дніпропетровщини.

Самчиківський розпис

Різновиди українського розпису

Найвідомішим традиційним розписом є напевно Петриківський розпис (Дніпропетровщина), але окрім цього різновиду існують й інші: Васильківський розпис - майоліка (Васильків, місто на Київщині), Опішнянський розпис (родом із Полтавської області), Бубнівський розпис (був поширений у Вінницькій області), Самчиківський (з'явився на межі Волині та Поділля), Косівський (цей вид розпису отримав назву від містечка Косів на Івано-Франківщині) та Яворівський розпис (виник у XVIII столітті, на території сучасного Яворівського району Львівської області).

Перспективи розвитку стародавнього розпису

  1. Збереження аутентичного художнього мистецтва.
  2. Можливість народним майстрам реалізовувати себе.
  3. Залучення молоді (ручна робота добре впливає на рухову моторику).
  4. Організація та проведення майстер-класів.
  5. Включення мистецької майстерні до туристичних дестинацій.
  6. Відкриття мистецьких гуртків.
  7. Участь у Всеукраїнських та Міжнародних конкурсах.
  8. Грантові програми.
  9. Популяризація ТГ.
  10. Розвиток культури.

Популяризація стародавнього ремесла

У наші часи речі зі старовинним розписом знову почали набувати популярності. Їх можна побачити на виставках, етнофестивалях, сувенірних магазинах та у інформаційно-туристичних центрах, які за останні роки було відкрито в багатьох обласних центрах.

Запрошуємо народних майстрів до співпраці

Кожен розпис по своєму є унікальним, проте, деякі різновиди декоративного мистецтва є доволі маловідомими у нашій країні. Команда "Korbut Travel" запрошує до співпраці майстрів художнього мистецтва. Наша мета відновити стародавні традиції розпису та розробити якісний продукт.