"Korbut Travel"

ЗБЕРЕЖЕННЯ
ВІКОВОГО ДУБУ ВОЛОДИМИРА

Біля дубу встановили інформаційну табличку,
тепер місцеві мешканці оберігають дерево
та запрошують туристів
Цей дуб був виявленний нами під час однієї з краєзнавчих експедицій. Трохи пізніше ми дізнались про те, що дерево було продано під спил, але слава Богу, ми змогли його зберегти.
Дуб було названо на честь чоловіка, який був господарем земельної ділянки та доглядав за деревом, обрізав сухе гілля. Згодом встановили інформаційну табличку. Місцеві мешканці розповідають, що дуб цей висадив колись дуже давно дід на ім'я Модест.
Також з'явилась і картина цього величного дуба. Автор картини - Анастасія Цибульська.

Наразі дуб став відомим далеко за межами нашого регіону. До нього приходять місцеві мешканці, а інколи приїздять навіть туристи. Також дуб Володимира (Модеста) цікавить й натуралістів з екологічного центру.
У збереженні дубу брали участь учасники нашої команди: Сергій Ігнатенко, Олег Прудіус, Ольга Забенько та Сергій Клачук.
Велика вдячність багатьом мешканцям міста Марганець, району Підгора за те, що підтримують нашу ідею, щодо збереження дубу та розвитку внутрішнього туризму. Окрема подяка квартальному селища Віталію Діджавадзе та родині Жигуліних.

ЗБЕРЕЖЕННЯ ДУБУ ВОЛОДИМИРА (МОДЕСТА)

ПОВНА ВЕРСІЯ ІСТОРІЇ

Історія про те, як ми змогли разом зберегти старовинний дуб! Слава Богу! Дива поруч з нами! Тільки встигай помічати! Але давайте розповімо по черзі, як усе було! Адже речі відбувалися дивовижні.

Учасники товариства "Марганець Туристичний" під час однієї з експедицій 08.02.2021 року знайшли у місті Марганці в районі Підгори віковий дуб. Керівник товариства "Марганець Туристичний" Мар'ян Корбут ще здалеку помітив розкидисту крону дерева, повідомив про це учасникам експедиції. Туди ми одразу і вирушили через чагарники від колишніх дач.

Підійшовши до дерева, ми були вражені, бо перед нами стояв дуб-велетень, дуб-красень! Для нашого міста - це неймовірна знахідка. Адже дуб за своїми віком являється ровесником нашого міста! Мар'ян Корбут сказав: «Добре те, що місцеві жителі змогли зберегти це дерево до наших часів, адже навкруги все масово випилюють!»

На зворотному шляху від дуба учасники товариства "Марганець Туристичний" розмірковували про чудернацький дуб. З одного боку, всі були дуже вражені та задоволені такою знахідкою, а з іншого - розуміли, що дубу залишилося жити недовго, бо навкруги дерева знищують на дрова. Тішилися лише тим, що хоча б нам пощастило побачити наживо таке величне дерево у нашій місцевості! Була мала надія, що дерево буде жити, проте було багато "але".

Пригадаймо ту історію з дубом, який ріс на острові Городище (Томаківка), на якому, впевнені деякі історики, розташовувалась одна із перших Запорозьких Січей - а саме Томаківська Січ.

ДУБУ ЛИШАЛОСЬ ЖИТИ

ЛІЧЕНІ ДНІ

Керівник товариства "Марганець Туристичний" - Мар'ян Корбут.

Про неймовірне дерево написали публікацію в Facebook-групі «Марганець Туристичний». В обговоренні інформації про дуб один із місцевих мешканців міста Марганця Александр Жигулін, у якого рідня живе на Підгори, повідомив про те, що всі дерева на ділянці були продані під спил. Дуб розташований на території приватної земельної ділянки. Це нас дуже обурило та засмутило. Та що тут зробиш, якщо самі власники вирішили позбутися дерев... "Господар - пан!"

Учасники товариства "Марганець Туристичний» вирішили спробувати врятувати старовинне дерево і 21.02.2021 року знову вирушили у похід до дуба. Йшли, щоб з'ясувати, хто викупив дерева під спил, та знайти контакти власника ділянки. По дорозі настрій був трохи пригнічений, бо розуміли, що у нас мало шансів врятувати дуб від знищення.

"ДРУЗІ, ДАВАЙТЕ УЯВИМО, ЩО У ДУБА Є ЗАХИСНА ОБОЛОНКА"

СЕРГІЙ ІГНАТЕНКО - УЧАСНИК ТОВАРИСТВА "мАРГАНЕЦЬ ТУРИСТИЧНИЙ"

Один з чотирьох учасників товариства Сергій Ігнатенко сказав впевнено, як відрізав: «Ми збережемо дуб і крапка! Якщо треба буде - викупимо і дерево, і земельну ділянку. А зараз давайте уявляти, що у дуба є захисна оболонка, адже думки матеріальні». Ми, звісно, одразу не повірили, що це допоможе зберегти дуб, адже треба бути реалістами! Та згодом ми зрозуміли, що це були сильні слова! У Біблії написано: «По вірі вашій дасться вам!»

Того ж дня ми підійшли до помешкання, яке розташовано неподалік дуба. У дворі побачили господаря, біля якого бігало багато собак. Ми звернулися до нього, розповіли про віковий дуб, що росте у цьому районі і який важливо зберегти для наступних поколінь. Ігор (так звуть чоловіка) сказав, що також шанує природу рідного краю, та, на жаль, дуб вже продано під спил, і з дня на день він буде знищений. Ми розпитали, як знайти чоловіка, що викупив дерева на ділянці. Номера телефону та адреси у Ігоря не було, але він нам підказав, що можна піти по слідах, адже на вулиці лежав сніг. Написали записку для чоловіка, що купив дуб, та залишити записку Ігорю, щоб передав. Та пішли собі до дуба....
Історичне фото біля дубу
Можна з упевненістю сказати, що це фото - історичний момент. Важко забути цю атмосферу: гарна погода – «мороз і сонце - день чудовий...», ми біля дуба, а в душі ... біль, бо тоді ми гадали, що дуб буде знищено і врятувати його малоймовірно. Так думали всі, окрім Сергія Ігнатенка. Він вірив, що ми врятуємо дуб, та продовжував уявляти захисну оболонку над деревом.

Повертаючись від дуба, в районі Городища ми зустріли нашу добру знайому Світлану Володимирівну, колишню завідувачку бібліотеки. Розповіли про ситуацію з дубом, про людину, яка викупила дерева під спил. З’ясувалося, що Світлана Володимирівна знайома з цим чоловіком. Так ми довідалися номер його телефону.

Під час розмови телефоном, чоловік розповів про свої наміри. Він купив дерева, щоб спиляти їх на дрова для обігріву своєї домівки. Обміркувавши все, ми запропонували йому викупити у нього дерево заради того, щоб наступні покоління могли побачити цей неймовірний дуб. Нам була заявлена сума у шість тисяч гривень. Та окрім цього треба було ще вирішити питання з власницею земельної ділянки, де знаходиться дуб. Тепер постало питання, де взяти гроші для викупу дуба.

У кількох ЗМІ з'явились публікації про те, що ми боремось за збереження дуба. Учасники товариства «Марганець Туристичний» вирішили звернутися за допомогою до місцевої влади та подали звернення у Марганецький виконком з позначкою «терміново», адже питання потрібно було вирішувати негайно.

ЗВЕРНЕННЯ

ДО МАРГАНЕЦЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

Місцева влада швидко відреагувала та запросила керівника товариства "Марганець Туристичний" на зустріч із заступниками міського голови, а саме: Андрієм Качком, Лесею Дуплій та Романом Лук'яненком. На зустрічі було сказано, що, на жаль, фізичній особі кошти не можуть бути виділені, бо це неправомірно з юридичної точки зору. Органи місцевого самоврядування запропонували залучити медіа-центр та відкрити збір коштів на збереження дуба. Ми домовились розпочати роботу на початку наступного тижня.

А в неділю в представників товариства "Марганець Туристичний" була запланована зустріч з чоловіком, який викупив дерева під спил, власницею ділянки та її дітьми, бо власниця похилого віку. Під час зустрічі чоловік, який викупив дерева піл спил, обміркувавши ситуацію, заявив, що не стане брати з нас ані копійки (!), оскільки ми займаємось правильною та корисною справою.

ВИРІШЕННЯ ПИТАННЯ

ІЗ ВЛАСНЕЦЕЮ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ

Власниця землі при спілкуванні поділилася, що берегла цей дуб разом зі своїм чоловіком близько п’ятидесяти років: вони доглядали його, обрізали сухе гілля. Багато разів їм пропонували продати дуб під спил, але вони відмовлялися. Зараз старенька живе без чоловіка, вона опинилася у скрутному становищі, їй терміново були потрібні гроші, тому змушена була продати дерева під спил. Власниця ділянки зраділа, що тепер дуб буде жити і сказала, щоб тепер частіше навідувалися до дуба, побудували парканчик та встановили інформаційну табличку. Ще жінка наказала назвати дуб на честь її покійного чоловіка - дуб Володимира!

ЗАЗЕЛЕНІВ НАШ ДУБ

ПОБАЧИВШИ НОВУ ВЕСНУ!

"ДУБ ВОЛОДИМИРА ТАКИЙ СТАРИЙ, ЯК І НАША ПІДГОРА"

АЛЛА ЖИГУЛІНА - КОРІННА МЕШКАНКА ПІДГОРИ.

Одна з місцевих мешканок селища Підгора - Алла Жигуліна, яка проживає неподалік дуба, зазначила, що дуб імені Володимира нагадує їй дуб із відомого роману - "Війна та Мир". Також Алла Жигуліна зазначила, що це дерево колись давно висадив дід Модест, який тут жив.
Дуже цікаве ім'я Модест! На той момент про цю людину нам нічого не було відомо...

САДОЧОК

БІЛЯ ДУБУ

Як ми тільки виявили дуб, він ріс в кінці земельної ділянки, навколо нього був старий сад. Дерева росли на маленьких пологих пагорбах. Ландшафт цей приємний зору, створено можливо самою природою, а можливо він з'явився внаслідок промислової діяльності марганцевих копалень.
Серед дерев в садочку були: вишні, сливи, яблуні та горіхи. Тут панувала спокійна тиха атмосфера, де напевно був свій мікроклімат.
Немає вже того садочка, ці дерева також було продано під спил власнецею ділянки, але головне, що ми змогли зберегти дуб!

ІНФОРМАЦІЙНА ТАБЛИЧКА

БІЛЯ ДУБУ

У 2021 році біля дубу Володимира (Модеста) учасники товариства "Марганець Туристичний" установили інформаційну табличку.

ІНТЕРВ'Ю

ДЛЯ РАДІО "СУСПІЛЬНЕ ДНІПРО"

ДІД МОДЕСТ

ТОЙ ХТО ВИСАДИВ ДУБ

У 2022 році одна із місцевих мешканок міста Марганець, району селища Підгора - Марія Харитонівна підтвердила те, що на Підгорі колись жив дід на ім'я Модест, його прізвище було Ковтун. За словами жінки, чоловік був молдаванином за етнічною приналежністю. Дід Модест був темненький, сутуловатий, невеличкого зросту, худенький та бідненький. Ходив він із ціпком в руках. Бувало хлопці шуткували з нього, а він каже, "Ось підожди, підожди, я як візьму ціпок, я тебе дожену". На сьогоднішній день діду Модесту було б уже за сотню років.

Учасники товариства "Марганець Туристичний" змогли буквально по крихтам зібрати інформацію про чоловіка, який висадив це дерево. Багато зі старожилів селища Підгора вже нажаль померли, а хто переїхав. Молодь не пам'ятає вже про діда Модеста, бо вони його не застали. Чимало людей ми перепитали, чи пам'ятають вони діда Моедста. Для нас було дуже цікаво та важливо дізнатись більше про людину, що власноруч висадила це дерево. Та лише поспілкувавшись із Марія Харитонівна, корінна мешканка Підгори згадує про чоловіка. За її словами чоловік був бідненьким, та ми впевнені, що в нього була щира та багата душа, якщо він висадив та зберіг таке дерево!

Нам дуже хотілось би знайти побільше інформації про людину на ім'я Модест, який мешкав у районі селища Підгора та залишив для нашого міста у спадок цей дуб, а ми спільними зусиллями його зберегли.

ЕКСКУРСІЇ ДО ДУБУ

ВОЛОДИМИРА (МОДЕСТА)

Після того, як ми зберегли дуб, то почали організовувати екскурсії до району селища Підгора. Дуб Володимира (Модеста) - це один із головних туристичних магнітів у цьому районі. Хоча тут ще є балка Бурякова із шикарними краєвидами, соснова роща та багато інших цікавинок.

ДУБ ПРЕКРАСНИЙ

КОЖНОЇ ПОРИ РОКУ

"ШУКАВ ДУБ ПО ВСІЙ ПІДГОРІ, А ВІН ЗА МОЇМ ГОРОДОМ РОСТЕ"

СЕРГІЙ ПАВЛОВИЧ - КОРІННИЙ МЕШКАНЕЦЬ ПІДГОРИ.

Зустрівши ще одного з місцевих корінних мешканців цього району - Сергія Павловича, чоловік розповів з посмішкою, що коли побачив по новинам дуб Володимира (Модеста), одразу ж зацікавився та вирішив знайти дерево, щоб подивитись на нього. Шукав цілий день по селищу, а знайшов у кінці свого городу за сусідським парканом.

ДУБ ВОЛОДИМИРА (МОДЕСТА) ПРЕДСТАВЛЕНО

НА ВСЕУКРАЇНСЬКОМУ ФОРУМІ

"КРАЩІ ПРАКТИКИ ПРИРОДОЗНАВЦІВ"

КЗ "Міський еколого-натуралістичний центр дітей та учнівської молоді Марганецької міської ради Дніпропетровської області".
Один із вихованців гуртка "Основи біоетики" - Владислав Давиденко виконав роботу "Дуб Володимира". Проект надано на Всеукраїнський форум учнівської молоді. "Кращі практики природознавців" 2022.

МІСЦЕВІ МЕШКАНЦІ ПІДГОРИ

ПІКЛУЮТЬСЯ ПРО ДУБ

Після того, як ми разом змогли зберегти це дерево, місцеві мешканці Підгори почали піклуватись про дерево. Квартальний селища - Віталій Діджавадзе, каже, що вони місцевими мешканцями наглядають за деревом. Поруч проживає Леонід Жигулін, який прокошує доріжку до дубу Володимира (Модеста). Чоловік запитує, "Коли вже ви до нас привезите туристів із Европи, буду білети до дубу продавати". Ще один мешканець селища - Сергій Павлович каже, що дуб ми тепер нікому не дозволимо спиляти.

Учасники товариства "Марганець Туристичний" зацікавлені в збереженні природних та історичних об'єктів у нашому місті. Тому роботи ще у нас дуже багато.