Кам'яні дороги, перш за все – це якісно та красиво!
Крім того – це частина історичної спадщини!
Учасники товариства "Марганець Туристичний" у 2021 році розробили проект зі збереження кам'яних доріг та додали на онлайн карту практично всі вулиці міста Марганець, які вкриті каменем.
Практично всі вулиці, які вимощені каменем, при будівництві використовувався камінь гранітної породи. Цікаво, де саме видобували камінь та на чому транспортували. Зважаючи на те, що більшість кам'яних доріг у нашому місті будувалися у військові та довоєнні роки, можна припустити, що доставляли камінь на гужовому транспорті.
Деякі кам'яні дороги, які розташовуються на території міста Марганця, могли бути побудовані, також до революції 1917 року, тому що тут розташовувалися старовинні села і хутори.
Місто Марганець відвідують люди з різних країн, у 2021 році товариство "Марганець Туристичний" провело екскурсію людині з Бельгії - Пилипу. Пилип впевнений, що кам'яні дороги в місті Марганці необхідно зберігати! Він живе у невеликому містечку Бельгії, там місцеві жителі бережуть та цінують кам'яні дороги. Філіп розповів випадок, як місцева влада хотіла у них у містечку покласти асфальт, але місцеві жителі вийшли та провели акцію зі збереження історичної дороги! За словами Пилипа, наші кам'яні дороги схожі на ті, які у них, тільки камінь темніший.
ІНТЕРВ'Ю
ДЛЯ РАДІО "СУСПІЛЬНЕ ДНІПРО"
ІНФОРМАЦІЙНІ ПОКАЗЧИКИ
Для розуміння історичної важливості кам'яних доріг, варто встановити інформаційні таблички та вказати, у яких саме роках було збудовано конкретну дорогу та прізвища тих, хто її будував. Важливо створити в таких місцях, де проходить кам'яна дорога, асфальтові доріжки для комфортного пересування батьків з візками та людей похилого віку. (За умов достанього простору).
ПРИКЛАД
МІСТО ДНІПРО ТА ЛЬВІВ
Достеменно невідомо, хто і коли вирішив покривати площі та вулиці Львова бруківкою. Але існують документальні свідчення, що мощення площі Ринок та головних вулиць міста завершилося 1452 року. Усі вулиці були вимощені до 1487 року.
За словами кандидата історичних наук, краєзнавця Максима Кавуна, кам'яна бруківка має історичну цінність та цікава у туристичному плані та її необхідно зберігати. Нині, наприклад, у Дніпрі фрагменти кам'яної бруківки ХІХ століття можна побачити на десяти вулицях. Також збереглися й цілі масиви історичної бруківки.